Mezenchymalne komórki macierzyste pozyskane z tkanki tłuszczowej mają właściwości potencjalnie nadające się do terapii regeneracyjnej. Oznacza to, że mogą przekształcać się w komórki takie jak komórki skóry, mięśni, chrząstki czy kości. Komórki te stanowią część frakcji zrębowej SVF komórek tkanki tłuszczowej.
Poza dorosłymi komórkami macierzystymi, SVF zawiera wiele innych komórek m.in. komórki śródbłonka, mięśni gładkich, pericytów, komórki układu immunologicznego czy komórki progenitorowe. Ponadto SVF zawiera wiele różnych białek oraz czynniki wzrostu, które wpływając na otaczające mikrośrodowisko mogą sprzyjać zmniejszeniu stanu zapalnego oraz naprawie uszkodzonych tkanek.
Komórki macierzyste tkanki tłuszczowej tylko w niewielkim stopniu różnią się od swoich odpowiedników pochodzenia szpikowego i klinicznie posiadają istotną przewagę nad nimi z powodu ich dostępności i dużej ilości. Eliminuje to potrzebę hodowli komórkowej w celu osiągnięcia tzw. progu terapeutycznego.
Dodatkowo procedura pobrania tkanki tłuszczowej jest łatwiejsza, mniej bolesna i stanowi minimalne ryzyko dla pacjenta.
Jak również, umożliwia autologiczne zastosowanie metody w szerokim zakresie wieku pacjentów tj. jako dawców i biorców komórek.
Wykorzystanie komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej nie jest sprzeczne z normami etycznymi.
Terapie wykorzystujące frakcje SVF zawierające komórki macierzyste oferują możliwość leczenia chorób lub dolegliwości, dla których nie ma zbyt wielu metod leczenia. Komórki macierzyste mogą różnicować się w różne typy komórek, tworzące wszystkie narządy ciała. Posiadają potencjał do naprawy, regeneracji, zastąpienia chorych lub starzejących się komórek naszego organizmu i mogą być zastosowane do terapii.
Wielu pacjentów szukając terapii z wykorzystaniem autologicznych komórek macierzystych trafia do placówek, nieposiadających odpowiednich uprawnień, proponujących terapie, które mogą nie tylko nie pomóc, ale są potencjalnie szkodliwe.
Wszystkie zabiegi medyczne niosą ze sobą zarówno korzyści, jak i pewne ryzyko, ale stosowane wymaganych kwalifikacji, zachowania stosownych procedur i bez nadzoru odpowiednich instytucji bywają wręcz niebezpieczne.
Wprowadzone regulacje prawne: min. ustawa transplantacyjna z 2005, mają na celu przede wszystkim dobro i bezpieczeństwo pacjenta. Wprowadzają one nadzór nad bankami tkanek i komórek, które są odpowiedzialne za jakość oferowanych preparatów terapii komórkowych.
Przed planowaną terapią i podjęciem decyzji każdy pacjent powinien sprawdzić, czy klinika oferująca zabiegi z zastosowaniem preparatów mogących zawierać komórki macierzyste np. preparaty SVF posiada odpowiednie pozwolenie na tego typu działalność oraz, czy materiał biologiczny jest przygotowywany w nadzorowanym banku tkanek i komórek.
Obowiązek rejestracji i uzyskania odpowiednich pozwoleń dla klinik i banków tkanek i komórek wszedł w życie w 01.01.2006 r. Od tego czasu wszelkie czynności związane z przygotowaniem komórek do autologicznego zastosowania (tj. min. wirowanie, trawienie enzymatyczne, oddzielanie), muszą być przeprowadzane w banku tkanek i komórek. W świetle obowiązującego prawa zabiegi w ramach jednego dnia związane z przetwarzaniem materiału biologicznego są zabronione.
Terapie dziś i jutro:
Ortopedia
W ortopedii i medycynie sportowej komórkami macierzystymi leczymy zmiany degeneracyjne stawów i ścięgien, przewlekłe kontuzje sportowe, np. łokieć tenisisty, kolano skoczka, zwyrodnienie ścięgna Achillesa, ostrogi piętowe, rekonstrukcja tkanek chrzęstnych i kostnych ale także bóle kręgoslupa.
Dermatologia
Terapie z wykorzystaniem komórek macierzystych w chorobach skóry nadal są eksperymentalne, ale prowadzi się intensywne badania nad ich wykorzystaniem w leczeniu dystroficznej odmiany pęcherzowego oddzielania się naskórka, tocznia rumieniowatego układowego, bielactwa, różnych typów łysienia, a także owrzodzeń i trudno gojących się ran.
Urologia
Nietrzymanie moczu jest schorzeniem, które dotyka nie tylko kobiet ale i mężczyzn. Najczęstszą postacią choroby jest wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane nieprawidłowością funkcjonowania cewki moczowej. Choć ryzyko jego pojawienia się wzrasta z wiekiem, może dotykać osób w różnym wieku. Komórki macierzyste podawane są w okolice zwieraczy tak aby wzmocnić struktury odpowiedzialne za trzymanie moczu i poprawić ich funkcjonowanie.
Choroby metaboliczne
Grupa schorzeń, które są manifestacją zaburzeń w procesach metabolicznych i funkcjonowaniu całego organizmu. Wśród nich znajdują się cukrzyca, zaburzenia lipidowe, dna moczanowa, osteoporoza oraz liczne wrodzone zaburzenia metabolizmu. Już dzisiaj wiemy że niektórym z nich możemy podołać sami ale inne możemy leczyć komórkami macierzystymi.
Medycyna estetyczna
W medycynie estetycznej komórki macieryste stosujemy do dawna w celu rewitalizacji skóry, regeneracji zmarszczek, odbudowy kolagenu oraz unaczynnienia skóry utraconej poprzez czynniki szkodliwe a także utrzymanie żywotności przeszczepu tłuszczowego.
Neurologia
Terapia komórkami macierzystymi to jeszcze bardzo duża obietnica dla pacjentów ze stwardnieniem zanikowym bocznym, chorobą Parkinsona czy osób po udarach. Najnowsze badania oraz badania kliniczne z wykorzystaniem komórek macierzystych znajdziecie Państwo na www: https://clinicaltrials.gov
Publikacje naukowe: